Проблема лудоманії в Україні набуває ще більшого масштабу: за 3 роки існування Реєстру осіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та участь в азартних іграх до нього було включено 3871 людину. За 2023 рік кількість осіб у Реєстрі збільшилася у 8 разів і на початок 2024 року становить 3700 осіб. Про це свідчить аналітика Опендатабот, на основі даних Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ).
Опендатабот – сервіс, що надає українцям доступ до державних даних з публічних реєстрів для громадян та бізнесу, підвищуючи таким чином прозорість влади та довіру до неї.
“В Україні немає чіткої статистики щодо реальної кількості громадян з ігровою залежністю, а цифри з відповідного реєстру не відображають повної картини”.
Є тільки три шляхи включення в Реєстр: особисто за заявою про самообмеження, якщо таку заяву подадуть близькі, а також примусово за рішенням суду. 99% лудоманів потрапляють до Реєстру за власним бажанням, подавши заяву на самообмеження, і тому фактична кількість лудоманів значно більша, ніж показує Реєстр.
За 3 роки з Реєстру було виключено 171 особу: 60 у 2022 році, і 111 у 2023 році. Обмеження триває 6-36 місяців, і після закінчення строку заяву необхідно писати знову аби поновитись у реєстрі. І на нашу думку, тимчасових заборон для гри недостатньо для розвʼязання проблеми.
Безсумнівно, легальний гральний бізнес в Україні робить певні кроки для боротьби з лудоманією. Закон № 9422, прийнятий у грудні 2023 року, який забороняє видавати кредити лудоманам з Реєстру, є позитивним кроком для зменшення можливостей для гравців продовжувати свою залежність. Однак це обмеження дійсне лише у випадку, якщо в Реєстрі вказано, що особа використовувала кредитні кошти для гри.
За минулий рік обіг грального бізнесу зріс майже у 15 разів до рекордних 207 млрд грн, а сплачені податки перевищили 10 млрд грн. На тлі його стрімкого розвитку відбувається зростання кількості лудоманів. Проблему треба вирішувати комплексно та негайно, враховуючи інтереси як суспільства, так і самої індустрії азартних ігор.